A hátfájás az egyik leggyakoribb ok, amiért orvoshoz fordulunk, remélve a hatékony és tartós kezelést.
Helytelen testtartás az irodában, széken ülve töltött idő, nagy és nehéz táska a vállon, rossz fizikai gyakorlatok elvégzése, nagyon puha matracon történő alvás, háztartási munkák – ez csak néhány az okok közül, amelyek idővel kedveznek a hátfájás megjelenésének.
Mindenekelőtt el kell mondani, hogy ha a hátfájás nehezen elviselhető vagy visszatérő, akkor fontos szakorvoshoz fordulni a helyes diagnózis felállítása érdekében, legyen az gyógytorna vagy manuálterápia Győrben.
Azok az emberek, akik gyakran tapasztalják ezeket a kellemetlenségeket, megoldást keresnek arra, hogy örökre megszabaduljanak a hátfájástól. Még ha nem is tűnnek el véglegesen, fontos, hogy a lehető legjobban kezeljük őket, hogy ne rontsák az életminőséget!
A munkád miatt sokat ülsz az irodában?
Az ilyen hátfájás megelőzése érdekében használj ferde lábtámaszt, és ügyeljen arra, hogy a hátad hozzáérjen a szék támlájához. Ne feledje, hogy az alkaroknak az asztalon kell feküdniük, így csökken a lábak, a hát és a nyak izomfeszülése. Ezenkívül tarts gyakori szüneteket, kelj fel 30 percenként, és tegyél meg néhány lépést.
Ne feledkezz meg a rendszeres testmozgásról sem…
Gyakorolj hetente kétszer vagy háromszor 20-40 percig. Szakértők szerint az edzés ugyanolyan hatékony lehet a hátfájás enyhítésében, mint a fizioterápia, ezért ne hagyd figyelmen kívül a rendszeres, alacsony terhelésű edzés előnyeit – vagyis az olyan gyakorlatokat, amelyek nem gyakorolnak nyomást a gerincre. A séta, úszás jó választás.
Legyél óvatos, amikor súlyokat emelsz!
Súlyemeléskor igyekezz nem a gerincből kihajolni, hanem az alsó végtagokat hajlítani, a hátat egyenesen tartani. Így nem gyakorolsz nyomást az oszlopra, hanem épp ellenkezőleg, megvéded azt.
…de kerüld, ha ágyéki krízised van
Próbáld kerülni azokat a tevékenységeket, amelyek megerőltetik a hátat, mivel nyomást gyakorolnak a hát alsó részére, és erős fájdalmat okozhatnak. Ne emelj súlyt, különösen, ha derékfájásban szenvedsz, és ne tegyél hirtelen és megerőltető mozdulatokat, például ismételt csavarásokat.
Reggel óvatosan kelj ki az ágyból!
Tudtad, hogy még a reggeli ágyból való felkelés is hátfájást okozhat? A hirtelen ébredés a hát izmait érinti, amelyek egész éjszaka inaktívak voltak. Amikor felkelsz az ágyból, fordulj oldalra, és engedd le a lábaidat.
Törekedj a stressz leküzdésére!
Próbáld meg kezelni a stresszt. Nehéznek tűnik elhinni, de a stressz miatt gyakran szembesülhetsz hátfájással, a test általános feszültsége miatt.
Valójában számos tanulmány kimutatta, hogy a nagyon stresszes életet élő embereknél fennáll a hát- és gerincbetegségek kialakulásának kockázata, nagyon korán, azaz 30 éves koruk körül. Leküzdheted a stresszt meditációval, légzőgyakorlatokkal vagy jógával.
Figyelj oda a testsúlyodra!
A plusz kilók túlterhelik a hátizmokat, a túlsúly pedig súlyosbítja a hátfájást, mert nyomást gyakorol a gerincre. A kalóriabevitel csökkentése, az étkezési szokások megváltoztatása és a testmozgás olyan intézkedések, amelyekkel megőrizheted súlyodat, és a hátfájás előfordulását is.
Ne felejtsd el, hogy az egészséges életmód elengedhetetlen a derékfájás megelőzéséhez, de a jó közérzethez is!
Kép forrása: Freepik.com
Hirdetés (X)